Lazarus


Ürün Ruhsatı ve Etiketi Lazarus
Ürün Adı : LAZARUS
Etken Madde  : Litrede 400 g saf FOSFOROZ ASİDİ
Formülasyon Şekli : Suda Çözünen Konsantre (SL)
Özelliği : Sistemik etkili bir fungisittir.
Grubu : 33 FUNGİSİT
Çevreye Etkisi   : Boş ilaç kaplarını usulüne göre imha etmeden önce en az üç kez bol su ile çalkalayınız ve çalkaladığınızı sprey karışımına ilave ediniz.
Boş ilaç ambalajlarını yakmayınız.
İlaçlama esnasında korunma uyarılarına mutlaka uyunuz.
Antidotu : Özel bir antidotu yoktur, belirtilere göre tedavi uygulanır.
Piyasaya Takdim Şekli : 1 L

KARIŞABİLİRLİĞİ

Fitotoksite nedeni le karışımlar ilk defa uygulanacaksa karışabilirliği test etmeden ve karışabilirliğini değerlendirmeden tankta karıştırmayınız ve ürünlerde uygulamayınız. Emülsiyon konsantre (EC) ilaçlarla karışım yapılırken LAZARUS eklemeden önce mutlaka ayrı bir kap içerisinde önce emülsiyon konsantre ilaç eklenmeli üzerine bir miktar su ilave ederek karıştırılmalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI

LAZARUS'un kullanım zamanı önemlidir. LAZARUS uygulaması için mildiyö’ye yönelik tahmin ve uyarı duyuruları dikkate alınmalı veya hastalık riskini arttıran iklim koşulları oluşmaya başladığında uygulamaya geçilmelidir.

BAĞ: İlk ilaçlamalara ilk sürgünler 25-30 cm uzunluğuna ulaşınca başlanmalıdır. 2. ilaçlama ve sonraki ilaçlamalar 1. İlacı etki süresi ve hastalığın gelişme durumu, meteorolojik faktörler göz önüne alınarak 10-12 gün ara ile ilaçlama yapılır.

DOMATES: Çevrede domates yapraklarında 3 mm çapında kahverengi lekelerin alt yüzünde beyaz kül gibi konidi örtüsünün görülmesi ile ilaçlamaya başlanır. Hastalığın şiddetine ve iklim koşullarına göre 10 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.

KABAKGİLLERDE: HIYAR (Sera); Bitkiler kol atmaya başladığında veya ilk mildiyö belirtisinin görülmesi ile ilaçlamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre 8-10 gün aralıklarla tekrarlanır.

MARUL: Fideliklerde hastalık görülmeden koruyucu bir ilaçlama yapılmalıdır. Mildiyö görülürse hasta kısımlar toplanıp yok edildikten sonra birer hafta aralıklarla fidelerin şaşırtılmasına kadar ilaçlama sürmelidir. Şaşırtıldıktan sonra hastalığın çevrede görülmesi ile ilaçlanmaya başlanmalı ve birer hafta aralıklarla devam edilmelidir.

TURUNÇİL: Meyve enfeksiyonları için, sonbaharda yağışlardan önceki veya ilk yağmurların sonrasındaki dönem en uygundur. İklim çok yağışlı olursa ilk ilaçlamadan yaklaşık 15 gün sonra ikinci ilaçlama yapılmalıdır. Gövde ve kök boğazı enfeksiyonları için, leke görülür görülmez lekeli kısımlar temizlenmeli ve özellikle ağaç tacının 1 - 1,5 m. yüksekliğine kadar olan kısımlar iyice ilaçlanmalıdır.

PATATES: Hastalık çıkışı için yüksek nem gibi iklim koşulları olduğunda veya çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile ilaçlamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre 10 gün aralıklarla ilaçlama tekrarlanır.

DİRENÇ YÖNETİMİ

LAZARUS adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 33 olarak sınıflandırılmış bir fungisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için LAZARUS'un aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 33 harici)  bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

                                                     KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLILAR
Bitki Adı Hastalık Adı Kullanma Dozu
*Bağ Mildiyö
(Plasmopara viticola)
400 ml/100 L su
Domates Mildiyö
(Pyhtophthora infestans)
400 ml/100 L su
Kabakgillerde Hıyar (Sera) Mildiyö
(Pseudopeonospora cubensis)
400 ml/100 L su
Marul (sera) Mildiyö
(Bremia lactucae)
400 ml/100 L su
Turunçgil Kahverengi çürüklük ve gövde zamklanması
(Pyhtophthora citrophthora)
1000 ml/100 L su
Patates Mildiyö
(Pyhtophthora infestans)
400 ml/100 L su

*Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılmaz.