Menmazine


Ürün Ruhsatı ve Etiketi Menmazine
Ürün Adı : MENMAZİNE
Etken Madde  : 500 gr / L İmazalil
Formülasyon Şekli : Emülsiyon Konsantre (EC)
Özelliği : Sterol biyosentezi inhibitörü koruyucu ve tedavi edici bir fungisittir.
Grubu : G1-3 FUNGİSİT
Antidotu : Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

Piyasaya Takdim Şekli: 0,25 L - 1 L

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

İlaçlama aletinin deposu yarı yarıya su ile doldurulur. Gerekli miktar ilaç bir miktar su ile karıştırılarak depoya konur. Karıştırma düzeni çalıştırılarak depo doluncaya  kadar su ilave edilir. İlaçlama esnasında bitki en iyi şekilde yıkanmalıdır. Yer aletlerine yaprak altı memeleri takılmak suretiyle yaprak alt yüzeylerinin ıslatılması sağlanmalıdır. İlaçlama rüzgârsız havada yapılmalıdır.

KARIŞABİLİRLİĞİ

Captan, Carboxin, Carbendazim terkipli ilaçlarla karışabilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI

Domateste kurşuni küf hastalığı: Hastalık belirtileri görülmeye başladığında ilaçlamaya başlanmalı, 10-15 günde bir ilaçlama yapılmalıdır.

Domateste erken yaprak yanıklığı: Gerek fidelikte gerekse tarlada, ilk hastalık belirtileri görülünce ilaçlamaya başlanır. 10 günlük aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.

Turunçgillerde mavi küf çürüklüğü: Uygulama hasattan sonra İşleme evlerindeki otomatik özel makinalarla yapılır. İlaçlamalarda tüm meyve yüzeyinin ilaçlanmasına dikkat edilmelidir.

DİRENÇ YÖNETİMİ

MENMAZİNE adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup G1-3 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için MENMAZİNE‘nin  aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup G1-3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

                                                    KULLANILDIĞI BİTKİ VE HASTALIKLAR
BİTKİ ADI HASTALIK ADI KULLANIM DOZU VE
DÖNEMİ
SON İLAÇLAMA İLE
HASAT ARASINDAKİ SÜRE
Domates Kurşuni küf
(Botrytis cinerea)
30 ml / 100 L su  3  gün
Turunçgiller Erken yaprak yanıklığı 
(Alternaria solani)
30 ml / 100 L su  3  gün
Mavi küf çürüklüğü 
(Penicillium italicum)
400 ml / 100 L daldırma
(Mum ile)
______