Mentacol Combi 76 WP


Ürün Ruhsatı ve Etiketi Mentacol Combi 76 WP
Ürün Adı : MENTACOL COMBİ 76 WP
Etken Madde  : % 70 Propineb + % 6 Cymoxanil
Formülasyon Şekli : Islanabilir Toz (WP)
Özelliği : Geniş etki spektrumuna sahip koruyucu bir fungisittir.
Grubu : 27-M3 FUNGİSİT
Çevreye Etkisi : Arılar için zehirlidir. Balıklara zehirlidir.
Antidotu : Özel bir antidotu yoktur. Semptomatik tedavi uygulanır.

Piyasaya Takdim Şekli: 0,8 kg

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Gerekli miktar ilaç önce az bir miktar su ile ayrı bir kapta bulamaç haline getirilir. İlaçlama aleti deposuna aktarılır. Gerekli miktar su ile karıştırılarak ilave edilir. İlaçlamalar koruyucu olarak veya en geç ilk hastalık etmenleri görüldüğünde yapılmalı ve ilaçlama aralığı 7 günü geçmemelidir. İlaçlamalar bitkinin her tarafını kaplayacak şekilde yapılmalıdır.

KARIŞABİLİRLİĞİ

Diğer fungisitlerle karıştırılarak kullanımı tavsiye edilmez. Karışım yapılmadan önce bir ön karışım testi yapılması tavsiye edilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI

Kabakgillerde mildiyö: İlaçlamaya hava  şartlarının mildiyö gelişimi için elverişli olduğu zamanda (enfeksiyondan önce) başlanır. Azami 3 uygulama yapılır. İlaçlama aralığı 10 gündür.

Bağda mildiyö: Mücadele için sürgünler 20-25 cm’ye ulaştığında başlanır. Hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 10-12 gün ara ile ilaçlamalara devam edilir.

DİRENÇ YÖNETİMİ

MENTACOL COMBİ adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 27-M3  olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için MENTACOL COMBİ‘nin  aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 27-M3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

                                                     KULLANILDIĞI BİTKİ VE HASTALIKLAR
BİTKİ ADI HASTALIK ADI KULLANIM DOZU
VE DÖNEMİ
SON İLAÇLAMA İLE HASAT
ARASINDAKİ SÜRE
Kabakgiller Mildiyö
(Pseudoperonospora
cubensis)
200 gr / 100 L su
veya 200 gr / dekar
14  gün
Bağ Mildiyö
(Plasmopara viticola)
200 gr / 100 L su
veya 200 gr / dekar
28 gün