Menture


Ürün Ruhsatı ve Etiketi Menture
Ürün Adı :  MENTURE
Etken Madde  : 150 gr. / L Difenoconazole +
150 gr / L Propiconazole
Formülasyon Şekli : Emülsiyon Konsantre (EC)
Özelliği : Sterol sentezi inhibütörü, sistemik bir fungisittir.
Grubu : G1-3 FUNGİSİT
Çevreye Etkisi : Balıklara zehirlidir. Arılara zehirlidir.
Antidotu : Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

Piyasaya Takdim Şekli: 0,25 L - 0,5 L - 1 L

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

İlaçlama aletinin kalibrasyonu: İlaçlamadan önce aletin uygun şekilde kalibre edildiğinden emin olunmalıdır. Dekara veya ağaç başına kullanılacak ilaçlı su miktarını belirlemek için önce sadece su ile belirli bir alandaki bitkiler veya belirli sayıda ağaç düzgünce ıslatılır. Harcanan su miktarı belirlenerek dekara veya ağaç başına kullanılacak ilaçlı su miktarı hesaplanır.

İlacın uygulamaya hazırlanması: İlaçlamadan önce aletin memeleri kontrol edilip temizlenmeli, tümünün düzgün çalışması sağlanmalıdır. Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Sonra tavsiye dozu üzerinden hesaplanan ilaç miktarı ayrı bir kapta ön karışım olarak suyla karıştırılır. Aletin karıştırıcısı da çalışır durumda iken bu ön karışım tanka dökülür. Sonra tank hizasına kadar suyla doldurulur. İlaçlama esnasında da karıştırıcı faal olmalıdır.

KARIŞABİLİRLİĞİ

Yaygın olarak kullanılan bir çok ilaç ile tank karışımı halinde kullanılabilir. Tereddüt halinde bir ön karışım testi yapılması tavsiye edilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI

Şeker pancarı yaprak leke hastalığına karşı ilk ilaçlama hastalık henüz çıkmadan koruyucu olarak yapılmalı, gerektiğinde 15-20 gün aralıklarla devam edilmelidir.
Buğday’da septoria yaprak lekesi hastalığına karşı ilaçlamaya kın-başaklanma ile başlanmalıdır, gerektiğinde 21-28 gün aralıklarla devam edilmelidir.
Buğday’da pas hastalığına karşı ilaçlamaya ilk pas püstülleri görüldüğünde başlanmalıdır.
Turunçgillerde kahverengi leke hastalığına karşı ilaçlamalara sürgün gelişimi ve iklim özellikleri dikkate alınarak sürgünler gelişmeye başladığında, yaklaşık 5-10 cm uzunlukta olduğunda ve ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır, 15-20 gün aralıklarla devam edilir.
Antep fıstığı karazenk hastalığına karşı birinci ilaçlama çiçek dökümünden sonra döllenmeyi izleyen meyvelerin buğday tanesi kadar olduğu dönemde yapılır. Hastalık gelişmesi için uygun enfeksiyon koşulları devam ettiği sürece 15 gün aralıklarla ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır.

Karpuz erken yaprak yaprak yanıklığına karşı ilaçlamaya hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. 15-20 gün arayla devam edilir.

DİRENÇ YÖNETİMİ

MENTURE adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup G1-3 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için MENTURE‘nin aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup G1-3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

                                                    KULLANILDIĞI BİTKİ VE HASTALIKLAR
BİTKİ ADI HASTALIK ADI KULLANIM DOZU
VE DÖNEMİ
SON İLAÇLAMA İLE HASAT
ARASINDAKİ SÜRE
Şeker
pancarı
Pancar yaprak
leke hastalığı
(Cercospora beticola)
30 ml / dekar 21 gün
Buğday Septoria yaprak lekesi 
(Septoria tritici)
40 ml / dekar 21 gün
Pas 
(Puccinia spp)
40 ml / dekar
Külleme 
(Erysiphe graminis f.sp tritici)
50 ml / dekar
Turunçgiller Kahverengi leke hastalığı (Alternaria alternata f.sp citri) 50 ml / 100 L su 21 gün
Antep fıstığı Karazenk
(Septoria pistacina)
50 ml / 100 L su 21 gün
Karpuz Erken yaprak yanıklığı 
(Alternaria cucumerina)
50 ml / dekar 21 gün