Metafor


Ürün Ruhsatı ve Etiketi Metafor
Ürün Adı : MENTA METAFOR 70 WP
Etken Madde  : % 70 Thiophanate-Methyl
Formülasyon Şekli : Islanabilir Toz (WP)
Özelliği : Koruyucu ve tedavi edici sistemik bir fungisittir.
Grubu : 1-B1 FUNGİSİT
Çevreye Etkisi : Balıklara zehirlidir. 
Antidotu : Özel bir antidotu yoktur. Semptomatik tedavi uygulanır.

Piyasaya Takdim Şekli: 0,6 kg - 0,8 kg

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktarda ilaç başka bir kapta bir miktar su ile iyice karıştırılarak depoya aktarılır. Karıştırma düzeneği devamlı çalıştırılarak depo doluncaya kadar su ilave edilir.

KARIŞABİLİRLİĞİ

Alkali karakterli ilaçlar hariç diğerleriyle karıştırılarak uygulanabilir. Karıştırmadan önce ön karışım yapılması tavsiye edilir.

KULLANIM ŞEKLİ ZAMANI

Koruyucu ve tedavi edici özellikleri olan sistemik bir fungisittir. Bitki bünyesine kolaylıkla nüfuz eder ve dolayısıyla yağmurlarla yıkanmaya dayanıklıdır.

Elma ve Armutta  kara lekeye karşı:

1. ilaçlama çiçek gözleri kabardığında, 2. ilaçlama Armutta beyaz rozet döneminde, elmada pembe rozet tomurcuğu döneminde (çiçekler ayrı ayrı görülünce) 3. ilaçlama çiçek taç yaprakları % 70-80 dökülünce, 4. ve diğer ilaçlamalar ekolojik koşulların hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlara göre 10 gün ara ile yapılır.

Kiraz, Vişne, Kayısı, Şeftali’de monilyaya karşı:

1. İlaçlama: Çiçeklenme başlangıcında (% 5-10 çiçekte).

2. İlaçlama: Tam çiçeklenmede (% 90-100 çiçekte) yapılır.

Ayva’da monilyaya karşı: 1. ilaçlama: çiçeklerin % 5’i açtığında, 2. ilaçlama, çiçeklerin %50’si açtığında, 3. ilaçlama, tam çiçeklenme döneminde yapılmalıdır.

Elmada küllemeye karşı: 1. ilaçlama, pembe çiçek tomurcuğu döneminde , 2. ilaçlama, çiçek taç yapraklarının % 60-70’i döküldüğü dönemde , 3. ilaçlama, hastalık için uygun koşullar devan ettiği sürece 10 gün aralıklarla yapılmalıdır.

Yeni dünyada kara lekeye karşı: 1. ilaçlama, çiçek tomurcukları kabarmadan önce, 2. ilaçlama, Çiçek tomurcukları açılmadan önce, 3. ilaçlama, çiçek taç yapraklarının dökülmesinden sonra , 4. ilaçlama, 3. ilaçlamadan hasada 20 gün kalıncaya kadar 10 gün aralıklarla yapılmalıdır.

Kabakgillerde küllemeye karşı: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın şiddeti ve iklim koşulları göz önünde tutularak gerekirse 10 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir. Günlük ortalama sıcaklıkların  27°C‘nin üstünde ve orantılı nemin % 50’nin altında olduğu zamanlarda ilaçlamaya ara verilmelidir.

Bağda küllemeye karşı: 1. ilaçlama, sürgünler 25-30 cm uzunlukta iken, 2. ilaçlama, korukların saçma tanesi iriliği aldığı dönem, 3. ve diğer ilaçlamalar hastalığın gelişme durumuna göre yapılır.

DİRENÇ YÖNETİMİ

METAFOR adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 1-B1 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için METAFOR‘un aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 1-B1 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

                                                    KULLANILDIĞI BİTKİ VE HASTALIKLAR
BİTKİ ADI HASTALIK ADI KULLANIM DOZU
VE DÖNEMİ
SON İLAÇLAMA İLE HASAT
ARASINDAKİ SÜRE
Elma Karaleke
(Venturia inaequalis)
60 gr / 100 L su 14 gün
Külleme
(Podosphaera leucotricha)
60 gr / 100 L su 14 gün
Armut Karaleke
(Venturia pirina)
60 gr / 100 L su 14 gün
Kiraz, Vişne,
Kayısı, Şeftali
Monilya
(Sclerotinia laxa)
60 gr / 100 L su 14 gün
Ayva Monilya
(Sclerotinia linhartiana)
60 gr / 100 L su 14 gün
Yeni dünya Karaleke 
(Venturia inaequalis
var.eriobotryae)
60 gr / 100 L su 14 gün
*Kabakgiller Külleme (Erysiphe
cichoracearum,
Sfuliginae)
40 gr / 100 L su 3 gün
Şeker pancarı Yaprak lekesi 
(Cercospora beticola)
40 gr / 100 L su 21 gün
Bağ Külleme
(Uncinula necator)
100 gr / 100 L su 14 gün

* Ege ve Akdeniz Bölgeleri'nde tavsiye edilmemelidir.