Arion

Arion
Ürün Adı : MENTA ARİON
Etken Madde  : % 5 Emamectin Benzoate
Formülasyon Şekli : Suda Eriyen Granül (SG)
Özelliği : Lepidopter larvalarına yüksek derecede etkili mide ve
kontakt etkili bir insektisittir.
Grubu : 6 İNSEKTİSİT
Zehirliliği : Sıçanlarda akut oral LD50: 76 mg / kg
Antidotu : Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

Piyasaya Takdim Şekli: 0,1 kg - 0,4 kg - 1 kg

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan ilaç önce ayrı bir kapta su ile karıştırılır. Aletin deposu yarıya kadar suyla doldurulur. Aletin karıştırıcısı çalışır vaziyette iken ilaçlı su tanka ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek kalan su tanka eklenir. İlaç suyla iyice karıştıktan sonra ilaçlamaya başlanır. İlaçlama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanmış ilaç aynı gün içinde kullanılmalıdır.

Biber(sera) pamuk yaprak kurdu: İlaçlama 100 bitkide 1-2 yeni açılmış yumurta paketi veya 4-5 larva görüldüğünde yapılmalıdır. İlaçlamalar yaprak üzerindeki larvalar dağılmadan gerçekleşmelidir.

Hıyar (sera) pamuk yaprak kurdu: İlaçlama 100 bitkide 1-2 yeni açılmış yumurta paketi veya 4-5 larva görüldüğünde yapılmalıdır. İlaçlamalar yaprak üzerindeki larvalar dağılmadan gerçekleşmelidir.

Domates (sera) yeşil kurt: 100 bitkiden 5 tanesinin bulaşık olması durumunda derhal mücadeleye başlanır.

Bağ (bağ salkım güvesi): Salkım güvesine karşı yapılacak ilaçlamalar tahmin ve uyarı sistemine göre yönlendirilir. Cinsel çekici tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp düşmeye başlaması, akşamüstü sıcaklarının iki gün üst üste 15 °C’yi aşması, yumurtalardan larva çıkışı takip edilerek, etkili sıcaklar toplamı 1. dölde 120 gd (gün/derece) 2. dölde 520 gd, 3. dölde1047 gd’ye ulaşması fenolojik olarak, 1. dölde çiçek tomurcuğu, 2. dölde koruk, 3. dölde tatlaşma başlangıcı döneminde olması halinde ilaçlama yapılır. Her döle bir ilaçlama yapılır.

KARIŞABİLİRLİĞİ

ARİON birçok standart insektisit ve fungisit ile karıştırılabilir. Büyük miktarda karışım yapmadan önce fiziki karışabilirlik testlerinin yapılması gerekir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI

Uygulamalarda traktör, sırt pülverizatörleri, motorlu atomizörler ve diğer her türlü ilaçlama aleti kullanılabilir. Yoğun yeşil aksamı olan bitkilerde iyi bir kaplama için özen gösterilmelidir. Günün sıcak saatlerinde yeşil aksamın ıslak olduğu veya hemen yağış beklenen durumlarda ilaçlamadan kaçınılmalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ

ARİON adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 6 olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için ARİON‘un  aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 6 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

                                                    KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLILAR
BİTKİ ADI ZARARLI ADI KULLANIM DOZU
VE DÖNEMİ
SON İLAÇLAMA İLE
HASAT ARASINDAKİ
SÜRE
Biber
(Sera)
Pamuk yaprak kurdu 
(Spodoptera littoralis)
30 gr / dekar - larva 7 gün
Hıyar
(Sera)
Pamuk yaprak kurdu 
(Spodoptera littoralis)
30 gr / 100 L su - larva 7 gün
Domates
(Sera)
Yeşil kurt 
(Helicoverpa armigera)
30 gr / 100 L su - larva 7 gün
Bağ Bağ salkım güvesi 
(Lobesia botrana)
25 gr / 100 L su - larva 14 gün - Üzüm
10 gün - Asma
yaprağı