Menuet


Ürün Ruhsatı ve Etiketi Menuet
Ürün Adı : MENUET
Etken Madde  : 480 gr / L Spinosad
Formülasyon Şekli : Süspansiyon Konsantre (SC)
Özelliği : Fermantasyon yoluyla elde edilen mide ve temas
etkili geniş spektrumlu bir insektisittir.
Grubu : 5 İNSEKTİSİT
Çevreye Etkisi   : Arılara doğrudan uygulandığında zararlıdır. Ancak
ilaç bitki üzerinde kuruduktan sonra arılara zehirli
bir etkisi yoktur. Balıklara zehirlidir.
Antidotu : Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi
uygulanır.

Piyasaya Takdim Şekli: 0,1 L - 0,25 L

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Kullanmadan önce ilaç şişesi iyice çalkalanır. İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktardaki MENUET bir kapta az miktardaki su ile iyice karıştırılarak bulamaç hazırlandıktan sonra depoya eklenir ve karıştırıcı çalıştırılır. Boş ürün kabı ve ilaç ölçme kabı bol miktarda su kullanarak ilaçlama aletinin deposu içinde yıkanır. Karıştırmaya devam ederek geriye kalan suyu eklenir. İlaçlama hazırlanması sırasında pH’sı 7 civarında olan temiz su kullanılması tavsiye edilir. Uygulama sırasında hazırlanan ilacın devamlı karıştırılması veya karıştırıcının devamlı çalıştırılması gerekir.

KARIŞABİLİRLİĞİ

MENUET kükürt ve alkali karakterdeki ilaçlarla karıştırılmaz. MENUET’i diğer ilaçlarla karıştırmadan önce çiftçinin kendi imkan ve sorumluluğunda bir ön karışım denemesinin yapılması önerilir. MENUET entegre mücadele programlarına (IPM) uygun olduğundan, faydalılara zehirli bir preparat ile karıştırılması durumunda bu özelliğini kaybedebilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI

MENUET’ten en iyi sonucu almak için tavsiye edilen dozunda kullanılması şarttır. Suyla hemen karıştığından her türlü ilaçlama alet ve ekipmanı ile uygulanabilir. MENUET mide ve temas etkili bir ilaç olduğundan, ilaçlama sırasında bitkinin tüm yüzeyinin kaplanmasına özen gösterilmesi gereklidir. Bağ tripslerine karşı yapılacak olan mücadelede ilkbaharda asmalarda gözler uyanmaya başlayıp ilk yaprakçıklar görüldüğünde, zararlının populasyon yoğunluğu yaprak başına 2-3 trips seviyesine ulaştığında yapılır.

Bağ salkım güvesi ilaçlaması tahmin uyarı sistemine göre yapılır. Larvisit uygulama için tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp düşmeye başlamalıdır. Etkili sıcaklık toplamı 1. dölde 120 gün / derece, alacakaranlıklarda üst üste iki gün 15 derece ve üzerinde olmalı, bu durum ilerleyen günlerde devam etmelidir. Etkili sıcaklık toplamı 2. dölde 520 gün / derece, 3. dölde 1047 gün / dereceye ulaşmalı, asma fenolojisi 1. dölde çiçek tomurcuğu, 2. dölde koruk, 3. dölde tatlanma başlangıcı döneminde olmalıdır. İlk larva çıkışı görüldüğünde ilaçlamaya karar verilir. Her dölde bir ilaçlama yapılır.

Şeftali güvesi mücadelesinde, meyvelerde ilk larva zararı görülür görülmez veya ilk ergin çıkışı görüldükten 10 gün sonra ilaçlama yapılır.

Fındık kurdu mücadelesinde, ilaçlama, bahçedeki hakim çeşitlerde meyvelerin çoğu mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılmalıdır.

Domates güvesi mücadelesinde, tuzaklarda ilk erginler görüldükten sonra üretim alanının büyüklüğüne göre en az 100 bitki kontrol edilerek çiçek, yaprak, sap ve sürgünlerde yumurta ve larva aranmalıdır. 100 bitkiden 3’ünün larva ve yumurta ile bulaşık olduğu belirlenirse ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlamadan 5-6 gün sonra bitkiler tekrar kontrol edilerek gerekiyorsa ilaçlama yenilenmelidir.

DİRENÇ YÖNETİMİ

 MENUET adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 5 olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için MENUET‘in  aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 5 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

                                                 KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLILAR
BİTKİ ADI ZARARLI ADI KULLANIM DOZU
VE DÖNEMİ
SON İLAÇLAMA İLE
HASAT ARASINDAKİ
SÜRE
Bağ Salkım güvesi
(Lobesia botrana)
10 ml / 100 L su 7 gün
Domates
(Sera)
Pamuk yaprak kurdu
(Spodoptera littoralis)
30 ml / 100 L su 3 gün
Patates Patates böceği
(Leptinotarsa
decemlineata)
 
10 ml / dekar 3 gün
Biber
(Sera)
Çiçek tripsi
(Franklinella occidentalis)
20 ml / dekar 3 gün
Patlıcan
(Sera)
Çiçek tripsi
(Franklinella occidentalis)
20 ml / dekar 3 gün
Pamuk Yaprak kurdu
(Spodoptera littoralis)
25 ml / dekar 28 gün
Yeşil kurt
(Helicoverpa armigera)
12,5 ml / dekar 28 gün
Çizgili yaprak kurdu
(Spodoptera exiqua)
25 ml / dekar 28 gün
Çilek Çiçek tripsi
(Franklinella occidental,
Frankliniella intonsa)
20 ml / dekar 3 gün
Şeftali Şeftali güvesi
(Anarsia lineatella)
30 ml / 100 L su 14 gün